İşkur 2020/1 Engelli Ve Eski Hükümlü Proje Başvuruları Başladı!


İŞKUR üzerinden gelmiş olan son dakika duyurusuna göre İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü adaylara istihdam projesi kapsamında destek verecek. İşte duyuru detayları.

 

Türkiye İş Kurumu az önce yeni bir duyuru yayımladı. 31 Ekim 2019 tarihi itibari ile gelmiş olan duyuruya göre İŞKUR Engelli ve Eski Hükümlü adaylar için istihdam projelerine devam edeceğini belirtti. Bu yönde 2020/1 Dönemine ilişikin proje başvurularının başladığını ve tüm projelerin 18 Aralık 2019 tarihne kadar alınacağını belirtti.

2020/1. Dönemine İlişkin Proje Başvuruları Başladı

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir.

Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

Aşağıda yer alan Başvuru Rehberi ve Formuna göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

 

Desteklenecek projeler ve detayları;

 

  1. Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
  2. Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,
  3. Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,
  4. Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,
  5. Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.
  6. Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

PROJE BAŞVURULARI:

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini 18 Aralık 2019 tarihine kadar hazırlayıp bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize elden veya posta yoluyla teslim edebilirler. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimize iletmesi gereklidir.

Proje Başvuru Rehberi

© Kocaeli Valiliği Engelli Bilgilendirme Sitesi