Sağlık Uygulama Tebliğinde Ödeme Kapsamında Olan Bazı Tıbbi Malzemeler


1-Antidekübit Oturma Sistemi: Sadece gaziler içindir.

2-Tekerlekli Sandalyeler

Özellikli Akülü Tekerlekli Sandalye: Sadece gaziler içindir.

Standart Akülü Tekerlekli Sandalye: Ödenecek Miktar: 2.500,00 TL

Aktif Tekerlekli Sandalye: Sadece gaziler içindir. Ödenecek Miktar: 3600 TL

Standart Manuel Tekerlekli Sandalye: Ödenecek Miktar: 500,00 TL

Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye: Ödenecek Miktar: 1.200,00 TL

Pediatrik Tekerlekli Sandalye: Ödenecek Miktar: 1.200,00 TL

Banyo Tuvalet Sandalyesi: Ödenecek Miktar: 750,00 TL

3- Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi/Çocuk Bezi: Engelli çocuklar 2 yaşını doldurduklarından itibaren tuvalet kontrolü yok ise bez ödeneği almaya başlarlar. Hasta alt bezleri SGK ile anlaşmalı medikal ya da eczanelerden temin edilmektedir.

18 yaş altı çocukların yetişkin alt bezi kullanması durumunda yapılması gereken işlem: bu çocuklar için bez raporuna "boy, kilo ve/veya bel çevresi ölçüsü nedeniyle çocuk alt bezine uyum sağlayamadığından yetişkin alt bezi kullanması uygundur" ifadesinin hekim tarafından yazılması gerekmektedir. Dolayısıyla 18 yaş altı olup bez raporu bulunanların yetişkin alt bezi ödeneği almak için bez raporlarını bu ifadelerin yer alacağı biçimde değiştirmeleri gerekmektedir.

Ödenecek miktar: Çocuk bezleri için bir adet 70 kuruş+ KDV, yetişkin bezleri için bir adet 90 kuruş + KDV

4- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları: Bakınız: Sağlık Uygulama Tebliği

5- Diş Tedavileri: Özel diş sağlığı merkezleri dışında Sağlık Bakanlığına bağlı diş sağlığı merkezleri ve üniversite hastanelerinde engelli bireylerin diş tedavileri ücretsizdir. Sevkli olarak özel birimlere gidildiğinde bedelin SGK tarafından karşılanıp karşılanmayacağını anlamak için tedavi için gidilen merkezin SGK ile anlaşması olup olmadığı kontrol edilmeli. Kişinin protez ihtiyacı hekim raporu ile ücretsiz olabilir. Diş yokluğunda hekimin uygun bulması durumunda implant ücreti karşılanabilir (bir implant bedeli 90 lira, alt üst çenede dörder adet).Bakınız: Sağlık Uygulama Tebliği

© Kocaeli Valiliği Engelli Bilgilendirme Sitesi