Emine Erdoğan: Eğitim Sistemine Kayıtlı Engelli Çocuk Sayısı 9 Kat Artarak 472 Bine Yükseldi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 2001 yılından bu yana eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısının 9 kat artarak 472 bine yükseldiğini söyledi. 2. Engelsiz Dünya Dostu Festivali'nde konuşan Emine Erdoğan, ''Engelli yavrularımızın keşfedilmesi ve hayallerindeki kariyere ulaşabilmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz'' dedi.

"ÖNEMLİ OLAN ENGELLERİMİZE TAKILMADAN GELİŞTİREBİLECEĞİMİZ YÖNLERİMİZE ODAKLANMAKTIR"

Emine Erdoğan güçlü toplumların bütün vatandaşlarına potansiyellerini gerçekleştirecekleri koşullar sağlayabilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Vatandaşlarını sosyal hayata katamayan bir toplum engellidir. Toplumsal engellerimizi ortadan kaldırmak için önce eksikliklerimizi fark etmek ve ardından gidermek için el birliği ile çalışarak mümkün olabilir. Hiç kimseyi geride bırakmayan, kadim medeniyetimizin ve inancımızın ışığında her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmekle mükellefiz.

Emine Erdoğan: Eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472 bine yükseldi - 1Emine Erdoğan, konuşmasının ardından engelli öğrencilere sertifikalarını verdi

 

Farklı yeteneklere sahip olsak da aynı imkanlara ulaşamayabiliriz. Yürüyemeyebilir ancak başarılı bir sporcu olabiliriz. Sesleri duyamayabilir ancak tohumun toprağın dilinden çok iyi anlayabiliriz. Gözümüz yerine gönlümüzle görebilir, yürüdüğümüz uzun ince bir yolu herkesten daha iyi tarif edebiliriz. Önemli olan engellerimize takılmadan geliştirebileceğimiz yönlerimize odaklanmaktır.''

"DEĞİŞİM ÖNCE GÖNÜLDE BAŞLAR PEŞİNDEN DİLE YANSIR"

Emine Erdoğan "Bugün artık ülkemizde engelli bireylerin önündeki en büyük engel önyargılardır. Ön yargıların oluşturduğu bariyerleri ancak birlik olarak ve başarı örneklerini arttırarak aşabiliriz. Uluslararası başarılarına şahit olduğumuz sporcu ve sanatçılarımız gençlerin ihtiyaç duyduğu rol modeller ve ülkemizin gurur kaynaklarıdır. Bunun bir örneği olarak yakın zamanda ampute futbol takımımız engelleri aşarak dünya şampiyonu oldu. Değişim önce gönülde başlar peşinden dile yansır'' dedi.

Emine Erdoğan: Eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472 bine yükseldi - 2

 

"2001 YILINDAN BU YANA EĞİTİM SİSTEMİNE KAYITLI ENGELLİ ÇOCUK SAYISI 9 KAT ARTARAK 472 BİNE YÜKSELDİ"

Emine Erdoğan, bireylerin özel durumlarını tanımlarken hassasiyet göstermek gerektiğini belirterek "Bu nedenle mevzuattaki ön yargılı ibareler kaldırıldı ve gönülleri incitmeyecek ifadeler geçirildi'' diye konuştu.

''Amacımız eğitimden başlayarak iş hayatına kadar pek çok alanda yapılan düzenlemelerde tüm bireylerin toplumsal hayatın içinde aktif rol almasını sağlamaktır'' diyen Emine Erdoğan şöyle devam etti:

''Kamuda engelli istihdamı alanında dünyada bir ilki de yine ülkemiz gerçekleştirdi ve 2012 yılında Merkezi Sınav Sistemi E-KPSS başlatıldı. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımıza evde veya hastanede eğitim imkanı sağlandı. 2006 yılından bu yana kabartma yazıyla hazırlanan ders kitapları görme engelli öğrencilerimize ücretsiz dağıtılmaktadır.

Emine Erdoğan: Eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472 bine yükseldi - 3

 

Türk işaret dili sisteminin oluşturulması ve uygulanması engelli vatandaşlarımızın eğitimine yönelik atılmış en değerli adımlardan birisidir. Atılan bu adımların meyvesi olarak 2001’den bu yana eğitim sistemine kayıtlı engelli çocuk sayısı 9 kat artarak 472 bine yükseldi.  yavrularımızın potansiyellerimizin keşfedilmesi ve hayallerindeki kariyere ulaşabilmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.''

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© Kocaeli Valiliği Engelli Bilgilendirme Sitesi