Kocaeli De Kaç Engelli Kayıt Altına Alındı ?


Kocaeli’de 63 bin engelli birey var

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Atatürk Spor Salonu’nda organize edilen programa katılan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli’de kayıt altına alınan 63 bin 364 engelli birey var. Kendilerine her türlü desteği sağlamaya hazırız” dedi.

A+A-

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sosyal ve Sportif Faaliyetler Programı, Vali Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleşti. Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen programa Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra; Vali Yardımcısı Suat Yıldız, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar ile çok sayıda kişi katıldı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK PROJE
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Köseköy Gençlik Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencisi Talip Volkan Altınışık ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü’nün konuşmalarının ardından Vali Sayın Hüseyin Aksoy katılımcılara hitap etti. Engellileri sadece bir günde değil, yıl boyu anlamak ve onların sorunları ile ilgilenmenin hepimizin ortak görevi olduğuna değinen Vali Aksoy, “Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi Kocaeli’de gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kocaeli Sanayi Odası’nın organizasyonuyla hayata geçen Bizimköy Engelli Üretim Merkezi’nde engelli olup da çalışmak isteyen insanlarımız görev alıyor” dedi.

HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ
Hüseyin Aksoy ayrıca, “Kocaeli’de bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda engelli olarak kayıt altına aldığımız kişi sayısı 63 bin 364. İlimizde ortopedik engelli sayısı 21 bin 892, zihinsel engelli sayısı 19 bin 892, görme engelliler 12 bin 251, işitme engelli sayısı da 11 bin 763. Konuşma, ruhsal ve otizm ile Down sendromlu gibi engelli sayısı ile birlikte toplamda 63 bin 364 kişiyi kayıt altına aldık. Engelli olduğu halde devletin sunduğu imkanlardan yararlanmayan vatandaşlarımız varsa bizlere başvurmalarını istiyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bunun için engellileri anlamak ve onların sorunlarının çözümü noktasında ortak hareket etmek zorundayız” diye konuştu. Konuşmalarının ardından Çayırova Çocuk Evleri sitesinin halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı. Engelli bireylerin seslendirdiği şarkılarla program sona erdi

 

Yorumlar


Yorum bulunamadı.

© Kocaeli Valiliği Engelli Bilgilendirme Sitesi